fbpx

Det var ligaens nuværende 6. plads, som vi lørdag eftermiddag skulle møde. Og med flot angrebsspil og et kompakt forsvar endte det med en sejr til os med slutresultatet 35-29.

Det var et hårdt tryk fra begge hold, der satte kampen godt i gang. Og særligt gæsterne fra Mors-Thy Håndbold brugte deres stregspillere godt og skabte plads til, at deres bagspillere kunne løbe igennem TMS-forsvaret og sætte bolden ind bag Andreas Haagen i målet. Vores offensiv var der dog også gang i, og en hurtig Mark Nikolajsen kunne ligeledes sætte mål ind. 10 minutter inde i kampen var stillingen dermed 5-5.

På kort tid fik vi trukket 2 straffekast, der gav mulighed for at bringe os foran, men med to brændte chancer, var det i stedet gæsterne, der kunne bringe sig foran med 1. Det holdt dog ikke længe – et kompakt forsvar gjorde det flere gange svært for de jyske gæster, og med en ligeledes velfungerende offensiv, var det TMS, der havde momentum.

I målet tog Andreas Haagen godt fra, og mens et højt forsvar blev ved med at presse gæsternes bagspillere ud over siderne, kunne TMS i deres offensiv udvide føringen til 13-10. De gode takter fortsatte, og ved det 23. minut satte Frederik Horn bolden ind til en 4-målsføring. Det fik gæsterne til at tage deres første timeout.

Mors-Thy kom godt tilbage fra deres timeout. De trykkede os helt falde i forsvaret, og på under 2 minutter havde de indhentet 2 mål. Det blev til yderligere 1 mål, og stillingen var dermed 14-13 med 3 minutter tilbage af halvlegen. Så blev det dog heller ikke til mere. Vi satte stopklodsen i, og mens de sidste minutter af halvlegen gik, øgede vi igen afstanden til gæsterne og kunne gå til pause foran 17-13.

Vi kom tilbage fra pausen med høj energi og kunne udbygge føringen til 6 mål. I offensiven lykkedes det at presse gæsterne i bund, for at Oliver Wosniak flere gange kunne sætte bolden i mål udefra. Imens måtte Mors-Thy kæmpe lidt med det sammenhængende forsvar, som vi stillede med.

Flowet i angrebet gjorde det forholdsvist let for os at finde chancerne, og imens fortsatte Andreas Haagen det gode spil.

Der blev i den grad skruet op for tænding, da en kendelse mod TMS gav ild i øjnene på både spillere og trænere på begge hold. Spillet blev kort efter sat i gang igen, og TMS kunne fortsætte de takter, der var tydeligt svære for gæsterne at kæmpe imod.

En 2-minutters udvisning til Simon Ooms kunne dog være med til at bringe TMS ud af kurs, men igen stod Andreas Haagen lige dér, hvor han skulle være, mens Benjamin Hallgren udvidede føringen i den anden ende.

Med godt 10 minutter tilbage af halvlegen måtte udeholdet tage imod en 2-minutters, og mens vi blev fuldtallig, kunne Oliver Wosniak to gange i streg score og gøre det til 31-22. Mors-Thy måtte igen have fat i timeout-kortet, da de med mindre end 8 minutter tilbage var bagud med 9 mål.

Så blev det Oliver Wosniaks tur til at sidde ude i 2 minutter. Overtalsspillet formåede gæsterne at udnytte og reducerede til 32-25. Dermed valgte TMS at tage timeout. De sidste 5 minutter af kampen, skulle fokus holdes, da gæsterne stille – men stabilt – nærmede sig og hentede 5 mål. Men så kom der gang i TMS igen, og et par vigtigt mål blev sat ind, mens Andreas Haagen endnu en gang viste kvalitet. Et sidste mål blev sat ind af gæsterne, men kampen endte med en sejr på 35-29 og 2 point til TMS Ringsted.

Målscorere: Oliver Wosniak 8, Benjamin Hallgren 6, Christoffer Dreyer 5, Mark Nikolajsen 4, Victor Wolf 4, Tobias Nielsen 3, Joachim Møller 2, Dines Kjeldgaard 1, Frederik Horn 1, Simon Ooms 1

Andreas Haagen: 31%