Nyhedsbrev: Kenneth Olsen

Nyhedsbrev

Indholdsfortegnelse

Kære partner,

Preseason lakker mod enden, og vi glæder os til at komme i gang for alvor. Her er en status på, hvor vi står.

Preseason har været fin

Vi har haft mange gentagelser på gulvet, og især forsvarsspillet har været igennem nogle ændringer. Afgangen af Joachim Møller, som fyldte meget i vores forsvar, og tilgangen af Evgeni Pevnov har betydet, at vi har skullet justere aftalerne – de to er meget forskellige typer, og det har vi brugt tid på at få ind. Derudover har vi haft fokus på tiltag i det generelle spil, som vi forventer skal give os flere muligheder i løbet af sæsonen.

Vi har været forskånet for store skader. Vi mangler dog fortsat deltagelse fra Birk, som så småt er helt tilbage, og Tombak sidder ude med en fodskade, der driller os i øjeblikket.

Træningskampene er gået fint – men facit kommer først i ligaen

Træningskampene har været gode, men træningskampe er én ting – ligakampe er noget andet, og det er først der, vi for alvor ved, hvor vi står.

Vi starter med et svært program: sidste sæsons nummer 2 på udebane, og Skjern hjemme. Skjern har været meget flittige på transfermarkedet og har hentet dygtige spillere som Joachim Møller og Axel Månsson. De har set meget stærke ud i opstarten, og jeg tror, de vil forbedre sig en del i forhold til sidste sæson og komme til at spille om plads 2-4.

Vi er ved at være utålmodige

Preseason er altid sjovt og spændende, men nu er vi også ved at være utålmodige – vi vil gerne i gang og spille om point.

Vi glæder os særligt til vores nye hjemmebane i Slagelse. Det er en flot arena, hvor vi tror, der kan komme en flot og lydstærk kulisse. Det håber vi, I vil være med til at skabe fra første fløjt.

Men først venter en pokalkamp i Køge, som har vores fulde fokus. Ingen glemmer nogensinde pokaleventyret fra sidste sæson, og vi drømmer bestemt om et nyt – omend der er lang vej endnu.

Vi ses derude.

Kenneth

Cheftræner, TMS Ringsted

Bambuni Herreligaen 2026/2027

Har du styr på billetterne?

Salget af billetter og sæsonkort er nu igang!