fbpx

Søndag aften skal vi spille mod GOG. Og lige så vel som det er vigtige point, vi spiller om, er det fortsat også kampen om vores første sejr på udebane. Og i forsøget på dette, er der én ting, som målmand Malte Eichhorst nævner igen og igen.

– Vi skal tage gejsten med på udebane, for hvis vi kan det, så står vi tusind gange bedre, end vi ellers gør. Det er gejsten, jeg hele tiden vender tilbage til. For det er den, vi skal have. Det er det primære, siger han.

I november gæstede GOG os i Poul Christensen Arena, og der var det os, der tog sejren efter en målrig kamp, der endte 38-33. Og for Malte Eichhorst er der ingen tvivl om, hvad der gav os sejren.

– Jeg husker, at der var en Andreas Haagen, som stod rigtig, rigtig godt. Og så formåede vi at holde Hjalte Lykke fra at lave rigtig mange mål. Det var en af de kampe, hvor det bare flaskede sig i langt størstedelen af kampen. Det kørte som det skulle fra første sekund til slutfløjt.

– Så hvis vi får styr på Hjalte Lykke igen og Tobias Grøndahl, så skal det nok gå godt, siger Malte Eichhorst, der dog også er opmærksom på, at der skal lægges ekstra kræfter i forsvaret for at stoppe GOG.

– Selvfølgelig skal vi også stå godt i forsvaret, for det er med til at vinde kampen. Og 33 mål skal vi helst undgå at lukke ind igen, for det er mange mål, og der er ingen garanti for, at vi kan lave 38 igen.

Kampen bliver spillet i Arena Svendborg klokken 20:00. Følg med på vores Instagram, tmsringsted_officiel_herrer, eller i Tophåndbold appen. Du kan også se kampen på TV2 Play.