Tilbage i front

Af Henrik Dudek, formand

Som jeg skrev i pressemeddelelsen den 3. april efter den ekstraordinære generalforsamling:

“Det var ikke lige det, jeg havde regnet med, da jeg for 2½ år siden afleverede håndboldselskabet i god gænge.”

Men nu er jeg retur som formand i selskabet TMS Ringsted A/S, som driver Herre 1-holdet i Bambuni Herreligaen (ja, det hedder Ligaen fra den kommende sæson) og Herre 2 i 2. division. Jeg er glad for at være tilbage i hele det ramasjang, som det nu engang er, og tilbage blandt mange gode mennesker, som vil TMS Ringsted det bedste – uanset om det er selskabet eller foreningen.

Vi skal tilbage til de gamle dyder med et nyhedsbrev til alle jer samarbejdspartnere, som har valgt at være med omkring ligaholdet. Derfor dette nyhedsbrev, som I vil modtage ca. en gang hver tredje måned – eller før, hvis der er en god historie, som ikke kan vente.

Dette nyhedsbrev er skrevet kun af mig; de kommende nyhedsbreve vil indeholde indlæg fra sportschefen og cheftræneren, hhv. Morten og Kenneth Olsen, formanden for foreningen Nichlas Riise og den kommercielt ansvarlige Lars Nila Nielsen. I skal som tætte samarbejdspartnere være opdateret på det, der sker i selskab og forening.

I forbindelse med den ekstraordinære generalforsamling fik vi sat en rigtig stærk bestyrelse med de rigtige kompetencer, sammensat af gode gamle TMS’ere, men også tilført nye kræfter udefra:

  • Henrik Dudek (Formand) – Adm. direktør, DKTV
  • Martin Rømer (Næstformand) – Advokat og partner i Ladefoged Ringsted
  • Dorte Hahn – Ejendomsmægler og ejer af Realmæglerne Sorø
  • Lars Nila Nielsen – Partner i Midtsjælland Byggeservice Ringsted
  • John Jensen – Direktør og ejer, HJ Huse Slagelse
  • Søren Kjærsgaard – Udviklingsdirektør, Sparekassen Sjælland-Fyn – tidligere borgmester i Holbæk Kommune 2010-2017
  • Morten Olsen – Professionel håndboldspiller, Bjerringbro/Silkeborg
  • Nichlas Riise – Formand for TMS Ringsted Forening

Morten Olsen indtræder først i bestyrelsen ved den ordinære generalforsamling ultimo september. Han er pt. ansat i BSH, men flytter medio juli til Ringsted med sin familie.

Morten tiltræder samtidig en stilling pr. 1. juli som sportsligt ansvarlig for selskabets to hold i hhv. Ligaen og 2. division.

Et vanvittigt stærkt hold, som er klar til at sætte retningen i det professionelle håndboldselskab.

De første 5 strategiske punkter, vi i bestyrelsen lagde, var følgende:

  1. På den korte bane: 100% ro omkring holdet – spillerne, trænere og ledere. De skal have de bedste betingelser for at præstere og fastholde vores ligastatus. Det må meget gerne ende med DM-slutspil!
  • TMS Ringsted A/S skal drives økonomisk forsvarligt. Vi skal præsentere positive resultater i årene frem.
  • TMS Ringsted A/S skal fastholde og udvikle de meget flotte sportslige resultater, som er skabt de sidste par sæsoner.
  • TMS Ringsted A/S og TMS Ringsted Forening skal gå hånd i hånd. Vi er ét fælles brand – og vi trækker begge parter på en helt fantastisk skare af trænere, ledere og frivillige hjælpere, som er med til at gøre en forskel i dagligdagen.
  • TMS Ringsted A/S vil gå i positiv dialog med Ringsted Kommune om at udvikle rammerne i Ringsted Sportscenter, således at de kommer på niveau med andre ligaholds forhold i forbindelse med træning og kampafvikling.

Pkt. 1: Bevar vores ligastatus

Det blev klaret – dog lidt presset. Holdet var presset på ressourcer, men skarpt ind til benet ift. de resultater, som holdet havde præsteret i løbet af sæsonen, hvor stort set alle hjemmekampe blev vundet og næsten alle kampe på udebane blev tabt. Så var det hjemmekampen mod Grindsted, som gik galt. Den skulle vi ikke have tabt. Havde vi vundet den, var de tre øvrige kampe nogenlunde faldet ud, som de historisk var endt.

Pkt. 2: Samarbejdspartnere og økonomi

Vi oplever en stor opbakning fra eksisterende samarbejdspartnere. Vi har været – og er fortsat – i gang med gentegninger af vores aftaler. Når vi går på sommerferie ultimo juni, skal vi meget gerne være der, hvor gen- og nytegninger er på et niveau, hvor vi har stor tro på, at resten kan landes i de første 2-3 måneder – inkl. salg til de tv-kampe, vi forhåbentlig får i løbet af sæsonen.

Pt. har vi omkring 125 til 130 samarbejdspartnere. Vores ambition er at lukke sæsonen 2025–2026 med 160 samarbejdspartnere – og derfra bygge videre, således vi kan følge med elitehåndboldens udvikling i Danmark.

Vores erhvervsnetværk Bagholdet starter op med nye facilitatorer, ny energi og nye tiltag. Det er to gamle kendinge – Henrik Christoffersen og Eric Leonhard – begge erfarne erhvervsfolk og netværkere gennem mange år, som bliver ansvarlige for planlægning og afvikling af møderne. Første møde efter sommerferien bliver tirsdag den 12. august kl. 7.30–9.00 på Danhostel Ringsted – vores faste mødested.

Inden vi går på sommerferie, annoncerer vi på vores hjemmeside og sociale medier, hvilke samarbejdspartnere vi har på plads i hhv. kategorierne Hoved- og Guldpartner.

På den kommercielle side ligger ansvaret hos en gammel kending, Lars Nila Nielsen, som sammen med mig skal arbejde for, at vi når vores økonomiske mål på indtjeningssiden – godt støttet af bestyrelsen, som via deres netværk skal skabe de nødvendige salgsleads. Her skal I som nuværende samarbejdspartnere ikke holde jer tilbage med mulige leads.

På det administrative og økonomiske område siger vi farvel til vores adm. direktør gennem de sidste små to år, Jan Rasmussen, med udgangen af juni – og erstatter ham med en gammel kending, som altid er klar til at rykke ind, når der er brug for ham – nemlig Jens Peter Jensen. Han bliver vores nye direktør og økonomisk ansvarlige, og jeg siger bare: Der er styr på kronerne. Ingen ikke-budgetterede omkostninger får lov at passere.

Pkt. 3: Sportslige resultater

Ingen tvivl om, at de sidste tre sæsoner har været flotte – især de to seneste, hvor vi i sæsonen 2023–2024 endte for første gang i både Ringsted IF-, TMS Ringsted- og TMS Ringsted A/S’ historie i DM-slutspillet blandt de otte bedste hold i Danmark. Et fantastisk resultat, som også kastede en titel af sig til vores tidligere cheftræner Marc Uhd som Årets Træner – i øvrigt helt fortjent.

I den netop afsluttede sæson spillede vi længe med om muligheden for endnu et DM-slutspil, men endte med en flot 10. plads med 22 point – absolut godkendt.

Det sportslige arbejde med at sammensætte truppen har været fremragende – takket være Ian Marko Fog, Marc Uhd, Jan Rasmussen og Jens Stuhr. Et arbejde, vi i den nye ledelse har ambitioner om at videreføre. Det er i trygge hænder med tilførslen af sportschef Morten Olsens kompetencer. Der findes næppe en håndboldhjerne større end hans – og hans netværk i håndboldverdenen. Dette kombineret med, at han kan vende og dreje alle beslutninger med cheftræner og tvillingebror Kenneth Olsen samt assistenttræner Rasmus Nielsen.

Vi vil i den nye ledelse have samme ambition som den tidligere: at forsøge at spille med om en placering, der i sidste ende kan give adgang til DM-slutspillet. Udfordringen er, at der formentlig er 12–13 andre hold, som også vil det. På dette niveau afgøres meget af økonomi – og det er bevist, at et holds placering over tid afgøres af:

  • 75 % økonomi,
  • 15 % godt købmandskab,
  • 10 % held.

Så vi skal være dygtigere end de andre til at sammensætte holdet – og så skal heldet være med os.

Den tidligere ledelse har sammensat et rigtig godt hold, som jeg er sikker på kan konkurrere i Ligaen og konsolidere os endnu mere i det fine selskab i Europas tredje bedste liga (efter Tyskland og Frankrig).

Samtidig kan jeg fortælle, at vores sportschef Morten Olsen og cheftræner Kenneth Olsen allerede nu er i gang med at se på sammensætningen af truppen til sæsonen 2025–2026, hvor der heldigvis vil være mindre udskiftning i spillertruppen end i år – pga. nuværende kontraktlængder.

Denne info blot for at sige, at vi er ambitiøse og ønsker mest mulig forudsigelighed i vores arbejde.

Pkt. 4: Forening og selskab

Det er vigtigt, at vi i hverdagen hænger tæt sammen med foreningen. Der er så mange frivillige i TMS Ringsted, som gør en kæmpe indsats i det daglige, så det overhovedet kan lade sig gøre at drive en samlet håndboldklub på det niveau, vi gør – uanset om det handler om elite, bredde eller ungdomshåndbold med ca. 650 medlemmer. I øvrigt er vi Sjællands næststørste håndboldklub.

Formanden for TMS Ringsted, Nichlas Riise, og jeg har allerede haft mange gode møder om dette, og jeg er sikker på, at det gode samarbejde nok skal fortsætte.

Foreningen driver til daglig TMS Talent Powered by Borup, som indeholder U19- og U17-holdet – derfra, hvor morgendagens ligaspillere skal komme. Det går rigtig godt. Vores U19-hold nåede helt frem til kvartfinalen om DM (de sidste 8 hold), hvor de dog ikke klarede skærene mod Skanderborg. Jeg tænker, vi er i Top 3 på Sjælland med vores TMS Talent – i sund konkurrence med Nordsjælland og FIF – og vi ser unge, ambitiøse spillere komme til TMS Ringsted fra hele Sjælland. Det er et fantastisk stykke arbejde, som bliver udført i foreningen.

Damerne rykkede desværre ned i 2. division efter en meget turbulent start på sæsonen, hvor en tidligere cheftræner havde behov for at sparke bagud og skabte meget unødvendig uro. En næsten-redning i de sidste runder var lige ved og næsten, men det lykkedes ikke, og holdet måtte en tur ned. Herfra vil selskabet støtte alt, hvad vi kan, for at det bliver en kortvarig tid i 2. division. Klubben fungerer bare bedst med liga-herrer og 1. divisions-damer.

Pkt. 5: Rammerne i Ringsted Sportscenter

Det kan ikke diskuteres, at de rammer, herre-ligaholdet har, når det gælder administration, træner-, behandler-, restitutions- og omklædningsrum samt kampafvikling, hører til blandt ligaens dårligste. Det er ikke et spørgsmål om holdning – det er faktuelt, for os som har besøgt samtlige ligaklubber gennem årene, ofte flere gange.

Vi vil gå i positiv dialog med Ringsted Kommune og alle de politikere, som vil bruge tid på os.

Vores administration, som til tider består af op til fire personer, har i næsten 25 år siddet i det samme lokale på ca. 15 m².

Ser vi rundt i håndbold-Danmark, er der helt andre forhold – også hos svømme- og fodboldklubben i Ringsted. Og det er dem vel undt.

Vi har længe trænet én gang om ugen om morgenen. Nu begynder vi at træne to gange om dagen – tingene bliver mere og mere professionelle. Men hvor skal spillerne opholde sig mellem træningerne?

I andre ligaklubber er der spillerlounges, hvor spillerne kan restituere, blive behandlet af sundhedsstaben, holde spillersamtaler og forberede sig til kamp og træning.

Omklædningsrummene står som de blev bygget i 1998 – altså snart 30 år gamle. Dengang bestod et hold af 12 spillere, én træner, én holdleder og måske én fysioterapeut. Video og taktiktavler var knap opfundet.

I dag består et hold af mindst 16 spillere, to trænere, én målmandstræner, to holdledere, 2–3 fra sundhedsstaben, én sportschef og én videoanalytiker.

Vi kan ganske enkelt ikke længere være i omklædningsrummet fra 1998 – hverken til træning eller kamp.

Når det kommer til afvikling af kampe, er VIP-faciliteterne til spisning blevet bedre, men rummet ligger for langt væk fra arenaen – især ift. pauseservering. Det er ikke muligt at nå frem og tilbage i tide til anden halvleg.

Poul Christensens Arena er ikke længere tidssvarende – og har ikke været det i lang tid.

Håndbold ses ikke længere stående, men siddende – højst med undtagelse af de ’hardcore’ fans i TMS’ ungdomshjørne.

Det vi har set i både Nordsjælland, Nykøbing og nu også i GOG, efter de har fået nye og mere tidssvarende arenaer, er en vækst på helt op til 1.000 flere tilskuere i gennemsnit.

Forestil jer en kamp i Ringsted med 2.500 tilskuere?

Det vi håber er, at politikerne vil tænke større. TMS Ringsted befinder sig lige nu et sted, hvor det kan gå begge veje. Vi kan ikke udvikle Herre 1-ligaholdet yderligere under de nuværende forhold.

Vi synes – uden at det skal lyde for smart – at vi er med til at gøre en forskel med vores tilstedeværelse i ligaen: høj eksponering i tv, tiltrækning af samarbejdspartnere både inden for og uden for postnummer 4100 – og tilskuere/fans fra hele Midt- og Vestsjælland.

Vi har brug for, at vi står sammen – til glæde for eksponeringen af Ringsted.

Vi har faktisk virksomheder, som vi ikke kan tiltrække under de nuværende forhold.

Derfor håber vi meget, at politikerne vil tænke sig en ekstra gang om:

Kan det betale sig at lappe på den gamle Poul Christensen Arena? Forlænge byggeperioden for nyt tag for at spare penge?

Sende ligaholdet på udkig efter en ny hjemmebane uden for kommunen – med risiko for at sætte point til uden for de trygge rammer?

Eller er tiden kommet til en ny arena på området – med to baner til hverdag, som kan afhjælpe den manglende træningstid for vores øvrige foreninger (floorball, basket, håndbold osv.), og som på kampdage kan ombygges til 2.500–3.000 tilskuere?

En arena, hvor samarbejdspartnere, tilskuere, fans, medlemmer og hele Midt- og Vestsjælland kan se håndboldstjernerne udfolde sig?

Ombygningen bør desuden indeholde de faciliteter, vi mangler for at være tidssvarende: administration, omklædning, spillerlounge, behandlerrum osv.

Bliver det ikke til en ny arena, skal vi have kigget på de nuværende forhold.

Dem kan vi ganske enkelt ikke være bekendt – og det vil vi arbejde på, især her op mod kommunalvalget.

Fra bestyrelsen vil vi tilføje, at vi måske kan indgå et samarbejde med Ringsted Kommune, hvor vi selv kommer med eksterne investorer, som vil være med til at løfte projektet – som man f.eks. har set i både HB Køge og GOG.

Afslutning

Jeg håber, at I med dette nyhedsbrev føler jer informeret om det, som er foregået siden den ekstraordinære generalforsamling tilbage i april. Der er blevet arbejdet stenhårdt de sidste to måneder på at gribe tingene og komme videre uden større forstyrrelser.

Næste nyhedsbrev vil blive udsendt ultimo august, inden sæsonen igen går i gang, hvor vi ligeledes præsenterer holdet yderligere.

Herfra skal der ønskes en god sommer. Spillerne går på ferie medio juni og vender retur medio juli – både nye og gamle spillere – til en ny og spændende sæson.

God sommer

Henrik Dudek

Formand

TMS Ringsted A/S