fbpx

Sylvie Gamys tager sæson nummer 4 i den grønne trøje

Vi er glade for at kunne præsentere Sylvie for endnu en sæson i TMS Ringsted. Sylvie florerer på vores venstre fløj, men har her i slutningen af indeværende sæson, grundet skader, været brugt i bagkæden.

Det har været en stor succes og med den rette mængde træning på denne position, er vi sikre på, at det er her Sylvie vil være at finde i den kommende sæson.

Sylvie har et fantastisk svæv og et rigtig godt skud, men det tager selvfølgelig tid at blive omskolet fra venstre fløj til venstre back, men det arbejder Sylvie seriøst med.

Sylvie er god for vores trup, da hun altid bringer godt humør med til træning og kamp.

Vi forventer os rigtig meget af Sylvie, og vi ved også, at Sylvie forlanger meget af hende selv, så derfor glæder vi rigtig meget til sæson 2023/2024.

Sylvie om forlængelsen:

“Jeg er rigtig glad for at have forlænget min aftale med TMS Ringsted for en sæson mere. Vi har et rigtig godt træningsmiljø, hvor udviklingen hele tiden er i fokus.

Jeg trives rigtig godt i klubben og på holdet, og jeg synes, at rammerne omkring gør, at det hele bare spiller. Derudover tror jeg, vi som hold, kan rykke os endnu mere og forhåbentlig fortsat være et tophold i 1. Division.”

Emilie West tager en sæson mere i TMS Ringsted.

Emilie kom til klubben midt i sidste sæson fra 2 divisionsklubben HØJ, hun ville gerne prøve sig af på et højere niveau.

Og hold da op en udvikling Emilie har været igennem. West som hun kaldes, knokler hver eneste træning, man kan næsten sige hver eneste dag for at blive bedre, stærkere og hurtigere.

Vi har ikke været i tvivl om en forlængelse af West. Hun går forrest til træning, hun stiller sig ikke tilfreds med lidt, men vil hele tiden være bedre.

West er én, man som ung spiller, kan spejle sig i og se, at ved rigtig seriøst hårdt arbejde, så kommer der også en belønning.

I TMS Ringsted er vi rigtig glade for, at West ser sig selv som en del af 1. divisions holdet i næste sæson.

West udtaler om forlængelsen:

“Jeg har valgt at tage en sæson mere i TMS, da jeg trives rigtig godt i klubben og på holdet. Det er en klub med ambitioner om hele tiden at forbedre sig, hvilket jeg gerne vil være en del af.

Det hurtige spil passer rigtig godt til mig, og jeg føler jeg kan bidrage med en masse energi og vilje. Der er i klubben fokus på at optimere rammerne, som giver den bedste mulighed for udvikling, med et godt sportslige setup og fokus på samspil mellem fysisk træning og håndboldtræning. Derfor ser jeg også gode muligheder for at udvikle mine kompetencer yderligere her i klubben.

Og så er jeg bare rigtig glad for være en del af holdet. Vi har det godt sammen, og det gør det endnu sjovere at spille håndbold.”