fbpx

Lørdag eftermiddag bød på en hjemmekamp for TMS Ringsteds 1. divisions damer, som tog imod topholdet Ajax København, der mødte op med en imponerede liste af unge talenter på holdkortet og 5 sejre i deres hidtil 5 kampe.

Kampen får imidlertid en lidt overraskende start, da et usædvanligt tændt TMS-hold går ud og sætter sig fuldstændigt på gæsterne i en skøn blanding af kontant tacklende, offensivt forsvar og lynhurtigt fremadrettet angrebsspil. TMS bringer sig foran 5-1 og senere 6-3 efter 10 minutters spil, og man sidder næsten og tænker, “Gud ved, om det skal lykkes at slå topholdet i dag?”

Første halvdel af 1. halvleg domineres offensivt af Caroline Rasmussen, Sofie Alnor og en helt fantastisk velspillende Ida Kingo, som skyder på alt, hvad hun kan komme i nærheden af, og med succes, 4 mål bliver det til i denne periode for Kingo. Forsvaret står suverænt foran en meget stærkt stående Kamilla Davidsen i TMS-målet. Men, men, det spil kræver betydelige fysiske og psykiske ressourcer, og efter 12-14 minutter begynder TMS at slække på koncentrationen; man begynder at lave tekniske fejl i opspillet, og ind imellem også at afslutte alt for hurtigt og uskarpt, noget som ikke går an mod en fremragende Sarah Nørklit i Ajax-målet, som har alt for let ved at blokere de mange afslutninger uden den fornødne saft og kraft.

Og Ajax-håndboldmaskinen vågner op til dåd. De begynder at løbe kontra på de mange tekniske fejl af TMS og får også etableret deres ekstreme angrebstryk i et kværnenede og konstant virvar af store kryds i bagkæden og mange fine, knivskarpe indspil gennem et lidt vaklende TMS-forsvar. Ajax har ved pausen vendt kampen og fører 16-10 efter suveræne 15 minutter sidst i 1. halvleg, hvor TMS mest af alt halsede efter den velsmurte røde håndboldhær fra Valby.

Pause, og tid til en dyb indånding. Jeg så Ajax tidligere i sæsonen i Lyngbyhallen, hvor billedet var det samme. Lyngby kom ud med 120 km/t og blæste Ajax ud af hallen de første 10 minutter, men gik så fuldstændigt i stå og måtte se gæsterne løbe dem over ende og vinde klart 29-25.

Efter pausen fortsætter Ajax med at kværne derudaf og bare øge forspringet, så de ender med at vinde 34-21. En sejr som der ikke kan pilles ved, da gæsterne var klart bedst denne lørdag og fortsætter dermed parløbet med Skanderborg Håndbold i toppen af rækken om den direkte oprykning.

Hos TMS blev Sofie Alnor topscorer med 5 mål, mens Caroline Rasmussen og Ida Kingo lavede hver 4. Hos Ajax blev Christina Haurum topscorer med 6 mål, mens Sofie Falder (som spillede fantastisk) og Cecilie Johansen lavede hver 5 mål. Og så varmede det mit gamle håndboldhjerte, at langt den overvejende del af TMS-scoringerne kom fra spillere, som var med til at vinde U18 DM for HØJ i 2013. Rigtigt lækkert at se disse spillere, fuldt integreret på seniorniveau i dag.

Næste kamp er lørdag d. 31. oktober kl. 15.00 ude mod VSH 2002 i Virum-hallen.